طرز تهیه برنج آبکش رستورانی و مجلسی خوش قد و بالا

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

آبکش کردن برنج,زمان آبکش کردن برنج,طرز تهیه برنج آبکش مجلسی,طرز پخت برنج
آموزش مرحله به مرحله آشپزی و طرز تهیه برنج آبکش مجلسی و رستورانی

طرز تهیه برنج آبکش مجلسی

۱- ابتدا برنج را پاک کرده و خوب بشویید ، سپس مقداری آب و نمک داخل قابلمه یا ظرفی بریزید و برنج را در آن بگذارید تا خیس بخورد. حواستان باشد مقدار آب تا حدی باشد که سطح روی برنج بدون آب نماند.
۲- اگر از نمک استفاده نمی کنید لازم است از ۵ یا ۶ ساعت قبل برنج را خیس کنید ، اگر زمان زیادی برای خیس کردن برنج ندارید مثل مرحله ۱ از نمک استفاده کنید و بعد از آبکش کردن برنج ، مقداری آب ولرم روی آن بریزید تا شور نشود.
۳- موقع پخت برنج ، قابلمه را پر از آب کرده و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید، سپس برنج بدون آب را داخل آب جوش بریزید و کمی هم بزنید.
۴- مهمترین زمان برای آبکش کردن برنج ، تشخیص زمانی است که باید آن را از روی حرارت بردارید ، بهترین زمان برای اینکار وقتی است که اگر دانه برنج را بین انگشتان خود فشار دهید زبر نباشد. اگر برنج خارجی و دانه بلند دارید حتی اگر بیشتر هم بجوشد ، برنج شفته نمی شود اما در مورد برنج ایرانی باید دقت کنید.
۵- وقتی زمان آبکش کردن برنج رسید ، قابلمه را از روی حرارت برداشته و و داخل ضافی بریزید. سپس یکی دو بار آب گرم روی برنج بریزید تا نشاسته آن خارج شده و دانه های برنج به هم نچسبد.
۶- حالا قابلمه را بشویید تا نشاسته باقی مانده در آن پاک شود ، مقداری روغن کف قابلمه بریزید و به دلخواه خود ته دیگ مانند سیب زمینی ، کدوی ورقه شده یا نان لواش مرطوب در آن بگذارید.
۷- وقتی آب برنج رفته ، صافی را تکان دهید و برنج را داخل قابلمه بریزید، مقداری آب روغن یا آب خالی به برنج باید اضافه شود ، این آب هنگام دم کشیدن برنج تبخیر می شود و اگر مقدار ان زیاد باشد باعث له شدن برنج می شود.
۸- در پایان کار با کف کف گیر چند سوراخ روی برنج آبکش شده ایجاد کنید تا بهتر دم بکشد. درب قابلمه را گذاشته ، ابتدا حرارت را زیاد کنید و بعد کم کنید ، هر چه حرارت کم تر باشد برنج دیرتر آماده می شود اما بهتر دم خواهد کشید.


برچسب‌ها: آشپزی, برنج, طرز پخت برنج, طرز آبکش کردن برنج, آبکش برنج
+ نوشته شده در  شنبه یکم مهر ۱۳۹۶ساعت 11:14  توسط ادمین  | 
رستورانی,مجلسی,...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : يکشنبه 2 مهر 1396 ساعت: 6:22

close
تبلیغات در اینترنت